Zgłoszenie powrotu z poza granicy Rzeczypospolitej Polskiej po okresie dłuższym niż 6 miesięcy

Urząd Miejski w Karczewie
05-480 Karczew, ul. Warszawska 28
telefon: +48 22 780 65 16 fax: +48 22 780 65 36
Podstawa prawna
  • Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego
Wymagane wnioski
  1. Kliknij przycisk Zgłoś powrót.
  2. Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl.
  3. Wybierz sposób logowania.
  4. Wypełnij formularz.
  5. Zaadresuj formularz – wybierz urząd gminy, na terenie której mieszkasz po powrocie z zagranicy.
  6. Kliknij Dalej, a potem Podpisz i wyślij.
  7. Jeśli zgłaszasz powrót swój lub własnego niepełnoletniego dziecka, przy którego danych w rejestrze PESEL wpisano twój numer PESEL, wyświetli się komunikat o zarejestrowaniu zgłoszenia. Informacje na temat swojego powrotu sprawdzisz
    od razu dzięki usłudze Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL. Jeśli zgłaszasz powrót własnego dziecka, przy którego danych w rejestrze PESEL nie wpisano twojego numeru PESEL lub działasz jako pełnomocnik, opiekun prawny lub faktyczny osoby, która powraca do kraju, wyświetli się komunikat, że wniosek został wysłany do urzędu. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Urzędnik zarejestruje powrót tej osoby od razu gdy otrzyma twoje zgłoszenie. 

Jeśli potrzebujesz dokumentu, który potwierdza twoje dane meldunkowe – skorzystaj z usługi Pobierz dokument o zameldowaniu.

Jeśli potrzebujesz dokumentu, który potwierdza dane meldunkowe osoby, w imieniu której zgłaszasz powrót, wystąp do urzędu o wydanie zaświadczenia.

Wymagane załączniki
Jednostka odpowiedzialna Urząd Miejski w Karczewie
Dokumenty do wglądu
Formularze papierowe -
Formularze na Portalu eObywatel
Formularze ePUAP
  1. Formularz ePUAP
Opłaty

Usługa jest bezpłatna.

Termin załatwienia sprawy

Jeśli zgłaszasz powrót z wyjazdu za granicę swój lub własnego niepełnoletniego dziecka, przy którego danych w rejestrze PESEL wpisano twój numer PESEL, od razu otrzymasz informację o zarejestrowaniu zgłoszenia (czynność jest realizowana bez udziału urzędnika).

W przypadku, gdy reprezentujesz inną osobę urzędnik wymelduje ją od razu gdy otrzyma twoje zgłoszenie.

Tryb odwoławczy
Opłata za odwołanie
Uwagi

Nie zgłaszaj powrotu z wcześniej zgłoszonego wyjazdu na stałe poza granice kraju. Po prostu zamelduj się na pobyt stały lub czasowy.

Możesz zgłosić swój powrót również przez pełnomocnika. Jeśli chcesz, by pełnomocnik zgłosił twój powrót przez internet, udziel mu pełnomocnictwa elektronicznego i podpisz je elektronicznie. Pełnomocnictwo możesz też przesłać do urzędu w inny sposób – skorzystaj z pisma ogólnego.

Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny zgłaszają powrót z zagranicy osób, które:

  • nie mają zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 lat),
  • mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 lat).

 Co musisz przygotować

  • login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy (lub dane i narzędzia do innego sposobu logowania na profil zaufany). Jeśli jesteś obywatelem polskim – możesz też użyć e-dowodu, jeśli masz w nim certyfikat podpisu osobistego;

jeśli zgłaszasz wyjazd za granicę w imieniu innej osoby – dokument, który potwierdza uprawnienie do działania  w jej imieniu (np. pełnomocnictwo lub dokument, który potwierdza, że jesteś opiekunem prawnym lub faktycznym). Jeśli w rejestrze PESEL przy danych twojego niepełnoletniego dziecka jest wpisany twój numer PESEL, system sam sprawdzi dane i pokieruje cię do właściwej usługi.